Jak wybrać idealny materac

Jak ułatwić sobie wybór materaca dla siebie lub swojej rodziny.
15 kwietnia, 2020
Nie wywieraj na sobie presji, aby być teraz produktywnym.
30 kwietnia, 2020

Gotowy na nowy materac? Oto, jak znaleźć ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Dobry sen zależy od wielu różnych czynników – komfortu, poziomu stresu, temperatury w pomieszczeniu – ale aby wszystko było dobrze, musisz zacząć od podstaw, a Twój materac jest pierwszym elementem budulcowym spokojnego snu.
Jeśli szukasz nowego materaca i niedawno przespacerowałeś się po sklepie, wiesz, że istnieje oszałamiający wybór. Skąd wiesz, który materac jest dla Ciebie najlepszy?

Na początek, materac musi wspierać twoje ciało w neutralnej pozycji, w której kręgosłup ma ładną krzywiznę, a pośladki i pięty , ramiona i głowa są podparte w odpowiednim ustawieniu

„Jeśli materac jest zbyt twardy, naciska na te główne punkty nacisku i zabiera cię z wyrównania”.
„Jeśli jest zbyt miękki, te punkty nacisku nie będą odpowiednio podtrzymywane, więc całe twoje ciało opadnie”.
Oba te scenariusze mogą doprowadzić do obolałego poranka.

Mówiąc ogólnie, jeden rodzaj lub marka łóżka nie jest lepszy od drugiego, i uważa, że ​​twardsze łóżko wydaje się lepsze dla osób z bólem dolnej części pleców.
W rzeczywistości naukowcy badali osoby z długotrwałym bólem pleców i stwierdzili, że na 10-punktowej trudnej do zmiękczenia skali osoby, które spały na materacu średnio-twardym (5,6 na skali), odczuwały mniej bólu pleców niż tych, którzy spali na miękkim materacu.

Czy to czas na nowy materac?

Skąd wiesz, czy łóżko, na którym śpisz, jest właściwe?

„Jeśli budzisz się rano i odczuwasz ból w dolnej części pleców i możesz się rozciągnąć i pozbyć go w 15 lub 30 minut, oznacza to, że masz dla ciebie nieodpowiedni materac”.
Z drugiej strony, odpowiedni materac to taki, na który nie odczuwasz nacisku, prawie jak unoszący się w powietrzu.
Jeśli szukasz nowego materaca, eksperci sugerują przetestowanie go w sklepie i położenie na każdym materacu w pozycji, w której normalnie śpisz.

Materace kieszeniowe są nadal zdecydowanie najczęściej używane. Wspierają cię sprężynami śrubowymi, a w większości obecnie zbudowanych każda cewka jest indywidualnie zamknięta. Pomaga to w wieloletniej eksploatacji łóżka i zapobiega wyskakiwaniu cewek z materaca. Na wierzchu cewek umieszczono różnorodne materiały zapewniające wygodę, od poduszki po lateks i piankę z pamięcią. To wszystko zależy od preferencji.

„Tak naprawdę nie potrzebujesz liczby cewek powyżej 390”. Poza tym różnica w odczuciu jest tak mała, że ​​trudno byłoby to zauważyć.

Plusy: Istnieje wiele materaców sprężynowych na rynku do wyboru. Różnią się w twardości, puszystości i ceny, aby pasowały do ​​prawie wszystkich preferencji i portfela.

Wady: W większości przypadków nie ma bezpośredniego związku między ceną a komfortem, jeśli nie ma wystarczającej ilości sprężyn, aby zapewnić ci odpowiednie wsparcie, prawdopodobnie obudzisz się z bolącym kręgosłupem.

Dla kogoś, kto ma bardzo nadwagę, materace sprężynowe mogą zapewniać mocniejsze wsparcie, ułatwiając wstawanie. Wersje mocniejsze są dobre dla osób z bólem pleców. Ale materace sprężynowe mogą być wygodne dla prawie każdego.

Materace z pianki memory

Materace piankowe z pamięcią zyskują na popularności. Wykonane są z warstw pianek o różnej gęstości, które reagują na wagę i temperaturę, i są znane z wygody, ponieważ dopasowują się do konkretnego kształtu twojego ciała. Dostępne są również nakładki z pianki memory.

Zalety: dopasowując się do kształtu ciała, gdy Twoja waga przesuwa się w nocy, pianka z pamięcią zmniejsza punkty nacisku i łagodzi ból. Pianka pamięciowa również pochłania ruch, więc jeśli śpisz z partnerem, prawdopodobnie nie będzie Ci przeszkadzało jego podrzucanie i obracanie.

Wady: Jednym z największych zarzutów związanych z materacami z pianki z pamięcią jest to, że ponieważ materace te są wrażliwe na temperaturę, miękną i kształtują się wraz z ciepłem ciała, mogą sprawić, że poczujesz się wyjątkowo gorąco w nocy.

„Jeśli masz trudności z zapewnieniem sobie komfortu, chronicznym zmęczeniem lub bólem mięśni, materac z pianki z pamięcią dobrze by na ciebie działał, zakładając, że nie masz problemów z temperaturą”.

Materace lateksowe

Materace lateksowe są wykonane z gumy naturalnej lub syntetycznej i są znane z zapewniania bardzo mocnego, sprężystego podparcia, które jest jednolite w całym łóżku.

Plusy: „Szczerze mówiąc, myślę, że jednym z najlepszych materiałów jest lateks”. Lubi to, że jest bardzo stanowczy i wspiera, ale także zapewnia komfort podobny do pianki z pamięcią. Jednak w przeciwieństwie do materacy piankowych z pamięcią, lateks odpycha się, zapewniając w końcu więcej wsparcia.

Minusy: Jeśli nie podoba Ci się mocny materac, lateks prawdopodobnie nie jest właściwym wyborem dla Ciebie.

Materac lateksowy doskonale nadaje się do łagodzenia bólu pleców, ponieważ oferują najlepsze połączenie wygody i wsparcia

Ostatecznie eksperci twierdzą, że najlepsze łóżko dla ciebie to takie, które jest najbardziej wygodne. I pamiętajcie:

„Nie ma materaca, który uratowałby twoje ciało, kiedy śpisz tylko pięć godzin”. Aby czuć się najlepiej, musisz mieć wystarczająco dużo odpoczynku… bez względu na rodzaj materaca, na którym śpisz.