Jak wybrać materac na ból pleców

Upominki promocyjne jako forma reklamy
23 września, 2020
Codzienna profilaktyka bólu pleców
13 marca, 2021

Istnieje niezliczona liczba potencjalnych przyczyn bólu pleców, ale materac bez podparcia jest jednym z czynników, których nie należy lekceważyć. U osób bez problemów z plecami odpowiednie podparcie może zapobiec pojawianiu się bólu, a u osób, które już mają problemy z plecami, odpowiedni materac może pomóc w amortyzacji i wygodzie.
Wybór najlepszego materaca na ból pleców oznacza rozważenie natury tego bólu oraz innych potrzeb i preferencji dotyczących materaca. Niektóre bóle pleców są krótkotrwałe i pojawiają się nagle. Nazywa się to ostrym bólem pleców. W innych przypadkach ból utrzymuje się przez długi czas i jest nazywany przewlekłym bólem pleców. Problemy z plecami mogą na początku być ostre, na przykład z powodu urazu, i przekształcić się w przewlekłe.
Osoba z ostrym bólem pleców może potrzebować jedynie chwilowej ulgi od materaca. Może to oznaczać używanie dodatkowych poduszek lub dostosowanie pozycji do spania. W przypadku przewlekłego bólu pleców mogą być potrzebne bardziej znaczące kroki, takie jak wybór twardszego lub bardziej miękkiego materaca. Znalezienie odpowiedniego poziomu komfortu, a także zmniejszenie ucisku może pomóc w utrzymaniu prawidłowej orientacji kręgosłupa podczas snu.

Optymalny materac może również zależeć od tego, gdzie dana osoba odczuwa ból pleców.

Materac termoelastyczny Jowisz 28cm Materac z lateksem Venus
   

Ból dolnej części pleców

Ból w dole pleców dotyczy pięciu dolnych kręgów (L1-L5) w okolicy lędźwiowej. Jest to najczęstszy rodzaj bólu pleców i jeden z głównych powodów, dla których ludzie odwiedzają lekarza. Ten region pleców jest podatny na zginanie i skręcanie, które może uszkodzić mięśnie i sam kręgosłup.
Spędzanie zbyt wielu godzin w złej pozycji do spania może powodować bóle w dolnej części pleców. W przypadku osób śpiących na boku może się to zdarzyć, jeśli ramiona i biodra nie są podparte, co powoduje odchylenie całego kręgosłupa. W przypadku śpiących na plecach i brzuchu może wystąpić z powodu materaca, który jest zbyt miękki lub zbyt twardy, wywierając nacisk na naturalną krzywiznę kręgosłupa lędźwiowego.
Ogólnie rzecz biorąc, osoby śpiące na boku powinny szukać materacy od średnio miękkich do średnio twardych, które mogą amortyzować punkty uderzenia. Osoby śpiące na plecach i brzuchu powinny szukać łóżek średnio twardych do twardych, które mają tylko lekkie dopasowanie.

Ból środkowej i górnej części pleców

Ból środkowej i górnej części pleców jest znacznie mniej powszechny. Anatomia w tych regionach jest bardziej stabilna, co zmniejsza prawdopodobieństwo skręcenia i nadwyrężenia w wyniku ruchów skręcających. Ból w tych okolicach może wiązać się z poważniejszymi problemami i powinien zostać zbadany przez lekarza.
W niektórych przypadkach zła postawa może powodować nadmierne napięcie w środkowej lub górnej części pleców. Materac odprężający, który przyczynia się do wyrównania kręgosłupa, może zmniejszyć ryzyko tego rodzaju bólu. Posiadanie wysokiej jakości poduszki z odpowiednią ilością strychu może również zapewnić odpowiednie podparcie szyi i górnej części kręgosłupa.